Projekt

Kommande 2022


The Unknown - Markus Öhrn, Dramaten Stockholm


The Whole Life. An Archive Project - Performance med Markus Öhrn på Haus der kulturen der welt, Berlin


Festen - Viktor Fröjd, Dansnät turné



Tidigare


2021


Immortal summit - BamBam Frost och Lydia Östberg Diakité


Bikt -  Teater institutet Vitsaniemi


Sure - Anna Lea Ourø Jensen och Amalia Kasakove,

Ställbergs Gruva


Korpelarörelsen - Teater Institutet Vitsaniemi


Festen - Viktor fröjd, Palladium Malmö


I Själva verket - Björn Säfsten, Riksteatern


Popaganda - Stockholm


Sound of Stockholm 


DACE - Färgfabriken in Stockholm


Dirgy Dancing - Lisen Ellard, Skogen Göteborg


Samvaron - Anna Öberg, Room X at Riksteatern


If ever in range - Site in Stockholm



 

2020


Just ok - Anna Lea Ourø Jensen och Amalia Kasakove, Aaben dans Roskilde


Dissolution - Eric Sjögren och Joel Nordström, Weld


The Field - Rosalind Goldberg, Oslo


Tillvaron - Viktor Fröjd, Scenkonst Sörmland  


Yes - Bam Bam Frost, MDT


2019 


Residens - Skogen Göteborg


Föreställ dig en föreställning - Per Sundberg, Dansinitiativet 


Zither Waves - Lisa Stenberg, Fylkingen


ResidensSöderhamn


Research -Johanssons pelargoner och dans, Uppsala Stadsbibliotek


Solitude - Anna Öberg, Turné


Vesper - Sara Parkman, Ställbergs gruva 


Timbre - Ställbergs gruva


Antiporr - Donna Donna Teater, Inkonst, Malmö


Amanda Werne Slowgold - Ställbergs gruva 


Benjamin Ingrosso - Gröna lund (video)


FLY - Sidney Leoni, Weld


Zara Larsson - Ljusprogrammering


I was here - Osynliga Teatern, Färgfabriken


Fältanteckningar från världens ände - Gustav Englund


Påsken - Tove Berglund


Unfortunate desires - Erik Berg, MDT


Baroque Architecture and Submission - Carima Neusser, Dansens hus


So Sorry - Riksteatern, BamBam Frost


Rhythmania - Riksteatern, Anna Öberg



2018

 

Eden - Gustav Englund, Inkonst

 

Rut - Rosalind Goldberg, Weld

 

Nattövningar - Osynliga teatern

 

Thåström - Turné (Motion- och ljustekniker)


Nordic Js - Nobelberget

 

Erik Annerborn - Utställning, Weld

 

Dop1 - Uppsala

 

Slutet - Osynliga Teatern

 

Rhythmania - Anna Öberg, Dalateatern

 

If Ever in Range - Dansens Hus

 

Sorry - BamBam Frost, MDT

 

Satellitter på himmelen - Brageteatret, Drammen

 

 

 

2017

 

Den lille prinsen - Arabiska Teatern

 

Ease

 

Svarta revolutionärer faller inte från månen - Teater Tribunalen

 

In Flames - Turné

 

Var dag - Viktor Fröjd

 

Teddybears - Turné

 

Rhythmania - Anna Öberg - Dalateatern

 

Kapitalism och Moderskap - Teaterhögskolan Malmö

 

NOD - Dansens Hus

 

Om rörelse arbete och berget - The non existent center -  Ställbergs gruva

 

Mimerlaven - Norbergfestivalen

 

37,2 - From Her to Eternity - Teater Weimr

 

Konvergens - Teater Mutation

 

Thåström - Turné (Motion- och ljustekniker)

 

 

2016

Petra Marklund - Turné (Ljusoperatör och vieooperatör)

Teddybears Sthlm - Turné (Ljusoperatör)

Anna Ternheim - Turné (Ljusoperatör)

Hamlet - Jönköping Musik och Teater

To all frequencies i cannot sense - Marta Forsberg - Berlin

If ever in range - Residens

Mimerlaven - Norbergfestivalen

Den lille prinsen - Arabiska Teatern

Tugg - Viktor Fröjd

Det levda baklänges - Osynliga Teatern - Dramaten

Gynoides - Orionteatern

 

2015

Thåström - Turné (Motion- och ljustekniker)

In flames - Turné (Ljus- och videotekniker)

Ett slags mellan - Viktor Fröjd - Dansens Hus

Promise and the monster - Musikvideo

Sockholms Dramatiska Högskola - Utbildning